معرفی

برج تجارت جهانی تبریز در ۳۷ طبقه اداری و خدماتی و رفاهی احداث میشود که در کنار آن سه مرکز خرید بصورت رو باز وسرپوشیده احداث میشود.تبریز بعنوان شهر اولین ها، از سالیان دور در صدد تاسیس اولین مرکز تجارت جهانی کشور بوده است. در سطح جهان بيش از ۳۳۰ مرکز تجارت جهانی و در بیش از ۱۰۰ کشور وجود دارد. در اطراف این برج عظیم یک مرکز تجاری بسیار مدرن طراحی شده است که عملیات اجرایی آن نیز شروع شده است.

مشخصات کامل برج

پروژه عظيم مركز تجارت جهانی تبريز شامل برج مركز تجارت جهانی تبريز با زير بناي ۴۱۰۰۰ مترمربع و مركز خريد تجارت جهانی تبريز با مساحت بيش از ۱۵۰۰۰۰ مترمربع در کوی ولیعصر تبريز در زمینی به مساحت حدود ۲۲۰۰۰ مترمربع در دست تکمیل شدن می باشد. برج اداری – خدماتی – گردشگری با ارتفاع ۱۵۲ متر بعنوان مرتفع ترین برج اداری – خدماتی کشور مشرف به تقریباً کل شهر تبریز می باشد.
 

ویژگی های معماری

ساختمان برج مرکز تجارت جهانی تبریز، با ارتفاع ۱۵۲ متر بلندترین ساختمان تجاری – خدماتی – گردشگري کشور است که شامل ۳۵ طبقه با کاربری خدماتی، یک گنبد بزرگ به قطر ۳۳ متر با کاربری علمی- گردشگری و با یک آنتن مخابراتی می باشد. سازه این برج بلند از نوع سوپر فریم یا ابرسازه است که اصل آن در کشور ژاپن ابداع و طراحی شده و در برج های بلند آن کشور بمورد اجرا گذاشته شده است. ساختمان دارای یک هسته H شکل مرکزی است که نیروهای زلزله را به ابزارهای مکانیکی میراگر انرژی منتقل می کند.
این ساختمان دارای ۳۲ دستگاه میراگر انرژی زلزله است که در بالای ساختمان و در داخل گنبد نصب می گردند. به دلیل وجود این دستگاهها، شدت زلزله در بالای این ساختمان یک دهم شدت زلزله در سطح زمین یا پی آن است. این ساختمان در مقابل بزرگترین زلزله های محتمل در تبریز و حتی توکیو بدون کوچکترین آسیبی مقاوم است.
ويژگي هاي خاص برج سوپر فريم عبارتند از :
۱- اولين ساختمان پلان آزاد كشور
۲- بلندترين برج تجاري – خدماتي – گردشگري كشور با ارتفاع ۱۵۲ متر
۳- اولين برج مرتفع مجهز به ميراگرهاي ويسكوز جاذب انرژي زلزله در كشور
۴- اولين ساختمان اجرا شده با بتن مقاومت ۷۰۰ كيلوگرم بر سانتي مترمربع در كشور
۵- اولين ساختمان اجرا شده با ميلگرد فوق مقاوم با تنش تسليم ۷۰۰۰ كيلوگرم بر سانتي مترمربع در كشور
۶- اولين ساختمان اجرا شده با نماي پانلهاي سراميكي ويژه آجدار در كشور
۷- اولين ساختمان ساخته شده با ستونهاي پيش ساخته با فناوري R-PC در كشور
۸- اولين ساختمان ساخته شده با اتصالات تزريقي ميلگرد از نوع NMB در كشور
ويژگي هاي خاص مركز خريد عبارتند از :
۱- منطقه نوساز و با ارزش بالا
۲- دسترسي آسان به بزرگراهها و معابر اصلي با سه ورودی غربی (خیابان شریعتی)، شرقی (خیابان صفا) و جنوبی (خیابان لیدا)
۳- دسترسي به معابر محلي و مراكز خدمات شهري
۴- موقعيت خاص تبليغاتي در مسير دسترسي با ديد از بزرگراه پاسداران
۵- تعداد مناسب پاركينگ و فاصله مناسب از معابر پر ترافيك ( بيش از ۱۵۰۰ واحد پاركينگ سرپوشيده و تعداد قابل ملاحظه ای پارکینگ روباز)
۶- آب و هواي مناسب (بدليل قرار گرفتن در تراز بالاتر)
۷- استفاده از فناوري پيشرفته R-PC در سازه آن

امکانات و خدمات

مرکز تجارت جهانی تبریز

مرکز تجارت جهانی تبریز

پلان ها

موقعیت جغرافیایی

 پروژه در كوي وليعصر تبريز دارای سه ورودي ارتباطی شامل ورودي غربي از خيابان شريعتي جنب پارك ياس، ورودي شرقي از ميدان پروين اعتصامي خيابان صفا و ورودي جنوبي از خيابان ليدا مي باشد. مطالعات مربوط به ترافیک، نحوه گذربندی ها و ورودی و خروجی ها با بیش از ۱۵۰۰ واحد پارکینگ در آن از طریق مراجع ذیصلاح ترافیکی مطالعه و مورد تایید قرار گرفته و در کمیسیون ماده ۵ استان به تصویب رسیده است.